لگو, رکوردی عجیب برای لگو

رکوردی عجیب برای لگو یک نظر بگذارید

لگو: بزرگ‌ترین تولیده کننده تایر در جهان

اگر کسی از شما بپرسد که بزرگترین تولیدکننده تایر در جهان چه شرکتی است به احتمال زیاد اسامی‌ای مثل بریج‌استون و یا میشلین به ذهنتان خواهد آمد ولی هیچکدام از این اسامی درست نیستند و جواب صحیح ممکن است که شما را متعجب کند!

 

بزرگترین تولیدکننده تایر در جهان شرکت نام آشنایی است که تولید آن از نزدیکترین رقیبش حدود 70 درصد بیشتر است. با درآمدی بالغ بر 2.1 میلیارد دلار در سال، بیش از 90 سال از تاریخ تاسیس این شرکت می‌گذرد.

نکته‌ی تعجب‌ برانگیز این است که این یک شرکتِ خودروسازی نیست. در حقیقت بزرگترین تولیدکننده‌ی تایر در جهان یک شرکت اسباب‌بازی است به نام لگو! طبق گفته‌ی صفحه‌ی اینستاگرام این شرکت، لگو سالیانه بالغ بر 700 میلیون تایر تولید می‌کند، مقداری که حتی نزدیکترین رقیب آن یعنی بریج‌استون به گرد آن نیز نمی‌رسد.

تاریخچه شرکت

این شرکت در سال 1932 توسط نجاری به نام اوله کیرک کریستیانسن با ایده‌ی آجرهایی که در یکدیگر فرو می‌روند در دانمارک تاسیس شد. در ابتدا او که شغلش را به دلیل رکود اقتصادی از دست داده بود شروع به ساختن اسباب‌بازی‌های ساده کرد. او که همسرش را از دست داده بود و از 4 پسرش نگهداری می‌کرد اولین اسباب‌بازی‌هایش را از باقیمانده‌های تکه‌های چوب می‌ساخت و تا سال 1947 از پلاستیک استفاده نمی‌کرد. آجرهای لگویی که در هم قفل می‌شدند نمونه‌ی کوچک شده‌ی آجرهای سنتیِ چوبی آن زمان بودند.

آجرهای اولیه دارای اندازه‌ی استانداردی بودند و برای ساختن خانه‌ها‌ی مینیاتوری، دیوارها و دیگر چیزهای ساده استفاده می‌شدند. سپس آجرهایی با اندازه‌های گوناگونی ساخته شدند و به اجسامی که بچه‌ها قادر به ساختن آنها بودند، تنوع بیشتری بخشیدند.

اولین اتومبیل‌ها

لگو در دهه 50 میلادی شروع به ساختن ماشین‌های کوچکِ از پیش قالب گرفته شده کرد اما شرکت در سال 1962 تصمیم تاریخیِ تولید تایرهای خودش را که بچه‌های می‌توانستند به ماشین اسباب‌بازیشان متصل کنند، گرفت. در طی سالیان بعد تایرها به تجارت بزرگی تبدیل شدند و لگو شروع به تولید انواع تایر با اندازه‌های گوناگون برای اسباب‌بازی‌هایش کرد.

خط تولید دوپلو ی لگو در سال 1969 شروع به تولید آجرهای ساختنی‌ای کرد که ارتفاع، عرض و عمق  آنها دو برابر یک آجر لگوی استاندارد بودند. این‌ها بچه‌های جوان را هدف قرار داده بودند. این شرکت اولین مینی فیگورش را در سال 1978 تولید کرد که امروزه تبدیل به جزء اصلی بسیاری از تولیداتِ آن شده‌است.

تا سال 2011 تولید سالانه‌ی تایرِ لگو از 318 میلیون عدد بالاتر رفت و از نظر حجم تولیدی تمامی تولیدکنندگان تایر را پشت سر گذاشت. امروز این عدد به بیش از دو برابر رسیده است و محبوبیت اتومبیل‌های تولیدی لگو نیز دو چندان شده است. تایرهای تولیدی لگو دامنه‌ی وسیعی از 0.57 اینچی تا 4.21 اینچی را شامل می‌شود.

رکورد جهانی

در سال 2012 لگو پنجاه‌امین سالگرد تولید تایرش را با ثبت شدن در کتاب گینس به عنوان بزرگترین تولیدکننده‌ی تایر در جهان جشن گرفت. کارخانه‌های لگو می‌بایستی در 365 روز سال و بطور 24 ساعت کار کنند تا بتوانند پاسخگوی تقاضای جهانی باشند.

امروزه تقریبا پنجاه درصد سِت‌های لگو شامل چرخ می‌شوند. تا قبل از اختراع چرخ‌های اسباب‌بازی که تایر خودشان را داشتند، برای ساختن چرخ از آجرهای لگویی استفاده می‌شد که خب ایده‌ی زیاد مناسب نبود! هم اکنون انواع مختلف اتومبیل‌های لگویی با چرخ‌های مخصوص به خودشان مانند جیپ سافاری و ماشین پلیس وجود دارند.

زیبایی کار لگو در اینجاست که با معرفی یک سیستم یکپارچه؛ تمامی قطعات، حتی آنهایی که در دهه 50 میلادی تولید شدند با یکدیگر سازگار هستند و کلوکسیونرها می‌توانند طی سالیان متوالی به جمع‌آوری لگوها بپردازند و خیالشان از سازگاری آنها با یکدیگر راحت باشد چرا که آجرهای قدیمی و جدید براحتی در یکدیگر قفل می‌شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =